Våra aktiviteter 2018-2019

Lions Singel 26 maj

A klassens pristagare från vänster Sören Larsson 2:a pris, Michael Dawson 1:a pris och vinnare av vandringspriset (Bästa bruttoscore), Harald Eliassson 3:e pris.

Söndagen den 26 maj arrangerade Lions Club Hindås tillsammans med Hulta Golfklubb ”Lions Singel” där överskottet gick till Lions Cancerfond Väst. Vinnare blev  Michael Dawson.  Många företag ställde upp och bidrog med pengar till Lions Cancerfond Väst. Resultatet blev 45 000 kr som kommer att överlämnas till fonden.
Lions Club Hindås tackar alla företag, spelare, Hulta GK och andra som ställde upp och bidrog till det goda resultatet.

Vår tulpanförsäljning har en lång tradition. Vi säljer till företag,  privata abonnemang och avslutar med försäljning till allmänheten. Försäljning till företag och privata abonnemang sker under februari. Leverans sker enligt överenskommelse.

Glasögondag 31 mars

Medlemmarna i LC Hindås tillsammans med opitiker samlades för att för att sortera och mäta glasögon. Lions är en av sponsorerna till Vision for all.

Vision for all (www.visionforall.org) är en svensk hjälporganisation som samlar in glasögon som skänkts av svenska folket, företag och aktörer och inom glasögonbranschen.

Tulpanförsäljning 15-16 mars

Blev mycket framgångsrik. Vi fanns på plats i Bollebygd, Hindås, Sandared och Landvetter. Många kom och köpte våra vackra tulpanbuketter.
Totalt såldes 576 buketter och intäkterna blir en fint tillskott till klubbens hjälpverksamhet. Ett varmt tack till alla er som bidrog till det goda resultatet .

Vår tulpanförsäljning har en lång tradition. Vi säljer till företag,  privata abonnemang och avslutar med försäljning till allmänheten. Försäljning till företag och privata abonnemang sker under februari. Leverans sker enligt överenskommelse.

Luciakröning 11 december
Alla som tagit sig till Bollebygds kyrka fick uppleva en högtidlig och stämningsfull kväll med fina musikupplevelser. Kyrkan var mer än fullsatt och tyvärr fick några vända hem då kyrkan av säkerhetsskäl inte kunde ta emot alla.

Kantor Maria Särnbratt hälsade välkommen innan det var dags för luciatåget att göra entré och att kröna Tilda Persson till årets lucia. Lions president Lena Älveborn Jansson presenterade lucia och tärnor, som efter kröningen fick motta de unika silversmycken som tagits fram enbart för dessa evenemang. Berättade också att behållningen av upptagen kollekt går till att sätta guldkant på tillvaron vid äldreboenden i Lions verksamhetsområde ( Bollebygd, Rävlanda och Sandared). Under kollektupptagningen fick alla sjunga med i psalmen Stilla Natt.

Förstärkta av ungdomskören bjöd sedan Lucia med tärnor på  vackra och finstämda julsånger under ledning av Torbjörn Widfeldt, som svarat för det mesta av det musikaliska genomförandet. Lucia tågade ut och den andra och mycket uppskattade delen av luciafirandet med Niklas Asknergård tog vid.

Niklas, med rötterna i Bollebygd, tog sig an uppgiften som konferencier och artist på sedvanligt och mycket uppskattat sätt av hemmapubliken. Med trevligt och humoristiskt mellanprat presenterade han de lokala och musikaliskt begåvade sångartisterna Johanna Johansson, Felicia Ryberg och Cim Thyrén. Cim framförde egen sång och  Johanna och Felicia sjöng duett med Niklas. Själv hade Niklas valt att framföra ett par bejublade  musicalnummer från Phantom of the Opera och Chess. Andra uppskattade inslag var Kyrkokörens (a capella) Nu tändas tusen juleljus, liksom Kyrkokören och Niklas med You raise me up och Tänd ett ljus. O helga Natt (Adams sång) tillsammans med Kyrkokören blev som vanligt ett applåderat inslag då Niklas även passade på att tillägna denna sång till Lions luciageneral Håkan Alfredsson för de fina insatser han gjort för genomförandet av kvällen.

Kyrkoherde Madeleine Forsberg gav alla  några ord på vägen genom en kort och finstämd aftonbön och kvällen avslutades därefter med att Niklas tillsammans med kyrkokör, ungdomkör och Luciakör sjöng Julen är här.

En härlig kväll med fantastiska musikupplevelser fylld av  ljusa minnen för alla som vandrade hem  i decembermörkret.

Niklas Asknergård framför Helga Natt ”Adams julsång”
tillsammans med Bollebygds kyrkokör vid luciakröning i Bollebygds Kyrka.


Bollebygds julmarknad 9 december
Det blev en mycket välbesökt julmarknad. Redan innan starten kl. 13 hade många tagit sig till torget för att ta del av det vackert utsmyckade torget. Där fanns många knallar och lokala handlare med ett stort utbud av produkter och lotterier.

Köpmännens lotteri med många fina vinster, lockade många och såldes slut redan innan stängning. En varm korv smakade bra i det småkyliga vädret och många köpte våra julkärvar. Vårt lilla blomsterlotteri och ljusförsäljning drog också besökare till sig liksom det alltid populära godishjulet.

Lions tomte dök upp kl 15 och fick fina kramar av de många barn, som ville ha en godispåse.
När julmarknaden led mot sitt slut och skymningen föll blev det en ljus och stämningsfull stund när Bollebygds Lucia med tärnor intog scenen och sjöng sina julsånger.

En härlig eftermiddag som gav oss ett fint tillskott till vår hjälpverksamhet. Tack alla!

Björkelids julmarknad i Rävlanda den 1 december
Björkelids äldreboende arrangerade julmarknad för andra året i rad  i sin trädgård. Det blev återigen succé. Trots en och annan regnskur kom det många besökare. Här fanns ett utbud som passade såväl gamla som unga.

Vi i Lions hade dukat upp med trevliga julloppisprylar och sålde även julkärvar och hemstöpta ljus. Intresset var stort för blomsterlotteriet med julgrupper, egenhändigt tillverkade av en av våra medlemmar. Besöket av Bollebygds Lucia utgjorde dagens höjdpunkt.

Sammanfattningsvis en fin dag med härlig stämning och trevliga möten, som gav ett välkommet tillskott till vår hjälpverksamhet.


Julmarknad i Hindås 24 november
Redan tidigt på lördagsförmiddagen hade många besökare hittat till Julmarknaden i Hindås. Vädret var till sin fördel med någon minusgrad och frost på marken vilket bidrog till fin julstämning.

Vårt chokladhjul  och julloppis är alltid populärt bland besökare. Många har också som tradition att köpa jul kärve och varmkorv hos oss. Tack till alla er som kom och bidrog till vårt resultat 9660 kr som går direkt till Lions hjälpverksamhet.

Skördefest i Bollebygd 6 oktober

En vacker höstdag lockade många besökare till Lions och Köpmännens skördefest  på torget. Lions sålde varm korv, sålde lotterna i Köpmännens lotteri och många spelade på chokladhjulet. Köpmän och knallar erbjöd ett stort utbud av närproducerade produkter, blommor, bröd, hälsoprodukter m.m.

Det blev  trevliga timmar och många glada och nöjda miner från de besökare som handlat, köpt lotter och kunde gå hem med fina lotterivinster.

Tack till alla er som kom och bidrog till vårt resultat 10 800 kr som går direkt till Lions hjälpverksamhet.

Tulpanförsäljning fredag och lördag 15-16 mars
Blev mycket framgångsrik. Vi fanns på plats i Bollebygd, Hindås, Sandared och Landvetter. Många kom och köpte våra vackra tulpanbuketter.

Totalt såldes 576 buketter och intäkterna blir en fint tillskott till klubbens hjälpverksamhet. Ett varmt tack till alla er som bidrog till det goda resultatet .

Vår tulpanförsäljning har en lång tradition. Vi säljer till företag,  privatabonnemang och avslutar med försäljning till allmänheten. Försäljning till företag och privatabonnemang sker under februari. Leverans sker enligt överenskommelse.


Luciakröning 11 december
Alla som tagit sig till Bollebygds kyrka fick uppleva en högtidlig och stämningsfull kväll med fina musikupplevelser. Kyrkan var mer än fullsatt och tyvärr fick några vända hem då kyrkan av säkerhetsskäl inte kunde ta emot alla.

Kantor Maria Särnbratt hälsade välkommen innan det var dags för luciatåget att göra entré och att kröna Tilda Persson till årets lucia. Lions president Lena Älveborn Jansson presenterade lucia och tärnor, som efter kröningen fick motta de unika silversmycken som tagits fram enbart för dessa evenemang. Berättade också att behållningen av upptagen kollekt går till att sätta guldkant på tillvaron vid äldreboenden i Lions verksamhetsområde ( Bollebygd, Rävlanda och Sandared). Under kollektupptagningen fick alla sjunga med i psalmen Stilla Natt.

Förstärkta av ungdomskören bjöd sedan Lucia med tärnor på  vackra och finstämda julsånger under ledning av Torbjörn Widfeldt, som svarat för det mesta av det musikaliska genomförandet. Lucia tågade ut och den andra och mycket uppskattade delen av luciafirandet med Niklas Asknergård tog vid.

Niklas, med rötterna i Bollebygd, tog sig an uppgiften som konferencier och artist på sedvanligt och mycket uppskattat sätt av hemmapubliken. Med trevligt och humoristiskt mellanprat presenterade han de lokala och musikaliskt begåvade sångartisterna Johanna Johansson, Felicia Ryberg och Cim Thyrén. Cim framförde egen sång och  Johanna och Felicia sjöng duett med Niklas. Själv hade Niklas valt att framföra ett par bejublade  musicalnummer från Phantom of the Opera och Chess. Andra uppskattade inslag var Kyrkokörens (a capella) Nu tändas tusen juleljus, liksom Kyrkokören och Niklas med You raise me up och Tänd ett ljus. O helga Natt (Adams sång) tillsammans med Kyrkokören blev som vanligt ett applåderat inslag då Niklas även passade på att tillägna denna sång till Lions luciageneral Håkan Alfredsson för de fina insatser han gjort för genomförandet av kvällen.

Kyrkoherde Madeleine Forsberg gav alla  några ord på vägen genom en kort och finstämd aftonbön och kvällen avslutades därefter med att Niklas tillsammans med kyrkokör, ungdomkör och Luciakör sjöng Julen är här.

En härlig kväll med fantastiska musikupplevelser fylld av  ljusa minnen för alla som vandrade hem  i decembermörkret.

Niklas Asknergård framför Helga Natt ”Adams julsång”
tillsammans med Bollebygds kyrkokör vid luciakröning i Bollebygds Kyrka.


Bollebygds julmarknad 9 december
Det blev en mycket välbesökt julmarknad. Redan innan starten kl. 13 hade många tagit sig till torget för att ta del av det vackert utsmyckade torget. Där fanns många knallar och lokala handlare med ett stort utbud av produkter och lotterier.

Köpmännens lotteri med många fina vinster, lockade många och såldes slut redan innan stängning. En varm korv smakade bra i det småkyliga vädret och många köpte våra julkärvar. Vårt lilla blomsterlotteri och ljusförsäljning drog också besökare till sig liksom det alltid populära godishjulet.

Lions tomte dök upp kl 15 och fick fina kramar av de många barn, som ville ha en godispåse.
När julmarknaden led mot sitt slut och skymningen föll blev det en ljus och stämningsfull stund när Bollebygds Lucia med tärnor intog scenen och sjöng sina julsånger.

En härlig eftermiddag som gav oss ett fint tillskott till vår hjälpverksamhet. Tack alla!


Björkelids julmarknad i Rävlanda den 1 december
Björkelids äldreboende arrangerade julmarknad för andra året i rad  i sin trädgård. Det blev återigen succé. Trots en och annan regnskur kom det många besökare. Här fanns ett utbud som passade såväl gamla som unga.

Vi i Lions hade dukat upp med trevliga julloppisprylar och sålde även julkärvar och hemstöpta ljus. Intresset var stort för blomsterlotteriet med julgrupper, egenhändigt tillverkade av en av våra medlemmar. Besöket av Bollebygds Lucia utgjorde dagens höjdpunkt.

Sammanfattningsvis en fin dag med härlig stämning och trevliga möten, som gav ett välkommet tillskott till vår hjälpverksamhet.


Julmarknad i Hindås 24 november
Redan tidigt på lördagsförmiddagen hade många besökare hittat till Julmarknaden i Hindås. Vädret var till sin fördel med någon minusgrad och frost på marken vilket bidrog till fin julstämning.

Vårt chokladhjul  och julloppis är alltid populärt bland besökare. Många har också som tradition att köpa jul kärve och varmkorv hos oss. Tack till alla er som kom och bidrog till vårt resultat 9660 kr som går direkt till Lions hjälpverksamhet.

Skördefest i Bollebygd 6 oktober

En vacker höstdag lockade många besökare till Lions och Köpmännens skördefest  på torget. Lions sålde varm korv, sålde lotterna i Köpmännens lotteri och många spelade på chokladhjulet. Köpmän och knallar erbjöd ett stort utbud av närproducerade produkter, blommor, bröd, hälsoprodukter m.m.

Det blev  trevliga timmar och många glada och nöjda miner från de besökare som handlat, köpt lotter och kunde gå hem med fina lotterivinster.

Tack till alla er som kom och bidrog till vårt resultat 10 800 kr som går direkt till Lions hjälpverksamhet.


Loppis Hindås Station 28 juni – 28 juli
Tack till alla som handlade på vår loppis på Hindås Station under sommaren 2018.

Vårt resultat blev drygt 68 000 kronor. Vi avrundade uppåt till 70 000 kr som skickades oavkortat till Barndiabetesfonden. Det skedde till grundaren Johnny Ludvigssons 75 års dag under oktober.

Hindås Station under juli 2018.